Często zadawanePytania

Ile kosztuje usługa księgowa?

Cena obsługi księgowej uzależniona jest przede wszystkim od formy prawnej oraz sposobu rozliczenia. Wyróżniamy kilka form prawnych, najczęstsze to: Spółka z o.o., Jednoosobowa Działalność Gospodarcza (JDG), Spółka Jawna, Spółka Cywilna czy również Spółka komandytowa; Dodatkowym elementem przy formie prawnej może być wybrany sposób rozliczenia np. JDG w formie rozliczenia ryczałtowym na VAT lub bez VAT, JDG na zasadach ogólnych / liniowych. Są również spółki z o.o. rozliczane kasowo – jest tego naprawdę sporo, dlatego każda wycena jest indywidualnie przygotowywana w oparciu o oczekiwania ze strony Firmy

Innym ważnym elementem wyceny jest ilość rozliczanych dokumentów, technicznie przez nas nazywanych zapisami księgowymi, z reguły cena rośnie wraz z liczbą zapisów księgowych, ponieważ wymaga to więcej uwagi i poświęcenia ze strony osoby księgującej.

Czym jest dokument lub zapis księgowy?

Dokument to inaczej zapis księgowymi, a jest nim: faktura, rachunek, bilet PKP, różnica kursowa, przychód z nieodpłatnego świadczenia, naliczenie amortyzacji, ZUS księgowany do kosztów, przesłana deklaracja VAT oraz wiele wiele innych.  

Kiedy Powinienem dostarczyć dokumenty do biura rachunkowego?

Termin na dostarczenie dokumentów do biura jest określony w umowie, niemniej jednak im wcześniej tym lepiej. Księgowość operuje na zdarzeniach już dokonanych, dlatego np. całą dokumentację z miesiąca lutego można dopiero przekazać w marcu, kiedy luty zostanie już „operacyjnie” zamknięty. Im szybciej otrzymamy Twoje dokumenty, tym szybciej będziemy mogli zrealizować świadczenie w postaci zaksięgowania Twoich operacji gospodarczych wew. Firmy.  

Jakie dokumenty powinienem dostarczyć do biura rachunkowego?

Potrzebujemy otrzymać wszystkie niezbędne dokumenty, które mają wpływa bądź odzwierciedlają sytuację gospodarczo ekonomiczną Firmy. Idąc od najczęstszych to: dokumenty związane ze sprzedażą, dokumenty kosztowe, wyciągi bankowe, raport kasowy, raport z kasy fiskalnej jeżeli jest wykorzystywana  w Twojej firmie, wszelkie umowy z pracownikami oraz listy płac. Jest tego naprawdę dużo i zależy od tego jaką działalność prowadzisz. Generalnie rzecz ujmując wszelkie dokumenty związane z Twoją działalnością, które ma wpływ na sytuacje finansowo ekonomiczną Przedsiębiorstwa. Na początku naszej współpracy będziemy Twoim wsparciem również w tym zakresie.  

Jakie dokumenty finansowe muszę przechowywać?

Wszystkie dokumenty finansowe, takie jak faktury, rachunki, umowy i potwierdzenia płatności, powinny być przechowywane przez określony czas zgodnie z wymaganiami podatkowymi, często zdarza nam się usłyszeć że dokumenty zaginęły – ale tak naprawdę lepiej aby tak się z nimi nie działo, ponieważ są to ważne dowody na wypadek przeprowadzenia kontroli z Urzędu Skarbowego. 

Jakie korzyści płyną z korzystania z usług biura rachunkowego?

Najczęstsza korzyść to oszczędność czasu: Sprawy Księgowo Kadrowe zleć profesjonalistom takim jak my, natomiast swój czas możesz poświęcić na zarządzaniu i rozwijaniu swojego core biznesu. 

Klienci informują, że jesteśmy „Stress Free” dzięki naszej opiece i dbałości o detale. Mogą spokojnie spać każdej nocy nie myśląc o stresujących kwestiach bądź zbliżających się terminach podatkowych.  

Jaka jest odpowiedzialność biura rachunkowego?

Nasze biuro posiada aktualną polisę OC ze znacznie szerszym zakresem ubezpieczenia aniżeli to wymagane w ustawie. Wysoka suma ubezpieczeniowa, to szeroka ochrona Twojej Firmy w razie konieczności skorzystania z ubezpieczenia. 

Czym jest JPK?

JPK – Jednolity Plik Kontrolny to elektroniczny system raportowania informacji podatkowych i księgowych, obowiązujący w Polsce. JPK został wprowadzony w celu usprawnienia procesu kontroli podatkowej, poprzez gromadzenie danych w jednolitym formacie i uproszczenie wymiany informacji między podatnikami a organami podatkowymi. 

JPK obejmuje różne rodzaje informacji, najczęstsze to: 

    JPK_VAT – zestawienie sprzedaży i zakupów VAT, 

    JPK_FA – faktury VAT, 
    JPK_KR – księgi rachunkowe, 

    JPK_PKPIR – podatkowa księga przychodów i rozchodów, 

 

JPK jest generowany w postaci pliku XML, który zawiera wymagane informacje zgodnie z ustalonymi przez organy podatkowe schematami. Pliki JPK są przesyłane do organów podatkowych, zwykle raz w miesiącu. 

Od kiedy obowiązuje JPK?

JPK został wprowadzony w Polsce w 2016 roku. System ten został stopniowo wdrażany dla różnych grup podatników. Początkowo, od 1 lipca 2016 roku, obowiązek stosowania JPK dotyczył tylko dużych przedsiębiorstw. Od 1 stycznia 2017 roku rozszerzono go na małe i średnie przedsiębiorstwa. Od tego momentu JPK stał się obowiązkowy dla większości podatników VAT w Polsce. 

Jak często należy składać deklaracje VAT?

Częstotliwość składania deklaracji podatkowych VAT oraz JPK zależy od rodzaju działalności i cyklu rozliczeniowego. W zależności od złożenia stosownej deklaracji, VAT wysyłamy odpowiednio  przy rozliczeniu kwartalnym – do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale, natomiast przy rozliczeniu miesięcznym- do 25 dnia następnego miesiąca.

Kiedy należy zmieniać biuro rachunkowe?

To dość trudne pytanie, ponieważ to wszystko zależy… Na taką decyzje składa się wiele czynników. Każda firma to działający mechanizm, dziesiątki a może i setki operacji. Przy większych Przedsiębiorstwach decyzja o zmianie biura księgowego jest odpowiednio wcześniej planowana i wprowadzana z wyprzedzeniem tak aby najczęściej na koniec roku przy zamknięciu ksiąg również zmienił się opiekun w postaci biura rachunkowego. Ale tak nie jest zawsze, ponieważ są również sytuacje kiedy nagle pojawiają się okoliczności, które wymuszają dokonania zmian niemal natychmiast. Zdarzało nam się przejmować opiekę nad firmą w trakcie roku, co na pewno jest trudniejszym procesem.

Czy Saving Tax zajmuje się tylko obsługą finansowo-księgową?

Nasze biuro głównie zajmuje się księgowością oraz administracją kadr i płac. Mamy również dostęp do Doradcy Podatkowego. Oferujemy również szereg dodatkowych usług takich tak:

– Rejestrację Spółek,

– Sprzedaż Gotowych Spółek

– Wirtualne biura

– Realizację Dodatkowych Dokumentów np. Zaświadczenia o –  niezaleganiu w US / ZUS

– Rejestracja Działalności Gospodarczej

Czy potrzebuję biura rachunkowego, jeśli prowadzę niewielką działalność gospodarczą?

Choć prowadzenie niewielkiej działalności gospodarczej może wydawać się proste, to wymaga ona wciąż zachowania wielu formalności. Nasze przepisy podatkowe należą do jednych z najmniej przyjaznych w Europie Dlatego też warto skorzystać z usług biura rachunkowego, pomożemy spełnić wymagania prawne, co pozwoli Tobie skoncentrować się na prowadzeniu biznesu. 

Ile lat ma Saving Tax?

Nasze Biuro Rachunkowe rozpoczęło swoją działalność w 2012 roku, co oznacza, że mamy już swoje doświadczenie w kwestii prowadzenia spraw Księgowych. Więcej informacji możesz uzyskać zaglądając do podstrony o nas / o firmie.  

Czym zajmuje się biuro rachunkowe?

Biuro rachunkowe zajmuje się kompleksową obsługą finansowo-księgową przedsiębiorstw, a także jednoosobowych działalności gospodarczych. Obejmuje to m.in. prowadzenie ksiąg rachunkowych, rozliczanie podatków, obsługę płacowo-kadrową.