
Jest to rodzaj umowy o pracę na czas określony, w tym przypadku obejmujący okres do momentu powrotu pracownika do pracy. Swoje zastosowanie ma wyłącznie do usprawiedliwionej nieobecności zatrudnionego. Oznacza to, że pracodawca może skorzystać z tej formy zatrudnienia w sytuacjach, gdy pracownik przeszedł na urlop albo jego nieobecność jest spowodowana chorobą bądź aresztowaniem, czy w dalszej konsekwencji pozbawieniem wolności.
Do umowy o zastępstwo stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące umowy o pracę. Oznacza to, że mamy do czynienia z jasno określonymi zasadami zatrudnienia. Zgodnie z art. 29 § 2 Kodeksu pracy, pracodawca powinien zawrzeć umowę z przyszłym pracownikiem w formie pisemnej. Jeżeli tego nie uczyni, to musi przekazać na piśmie warunki i ustalenia określone w umowie, najpóźniej w dniu rozpoczęcia przez pracownika pracy. Umowa musi określać strony umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy, ze szczególnym wskazaniem na:
1) rodzaj pracy,
2) miejsce wykonywania pracy,
3) wynagrodzenie za pracę – powiązane z rodzajem wykonywanej pracy – przy czym należy wskazać poszczególne składniki wynagrodzenia,
4) wymiar czasu pracy,
5) termin rozpoczęcia pracy.
Dodatkowo pracodawca ma obowiązek poinformowania pracownika w ciągu siedmiu dni od dnia zawarcia umowy o przedmiotowych ustaleniach umowy, wymienionych w art. 29 § 3.
Niestety obowiązki pracodawcy wobec pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o zastępstwo nie kończą się na spełnieniu wymogów w momencie rekrutacji. Przedsiębiorca musi założyć i prowadzić oddzielną dokumentację dla każdego pozyskanego pracownika, niezależnie od tego, na jakiej podstawie i na jak długo został on zatrudniony. Dotyczy to również pracowników zatrudnionych poprzez umowę o zastępstwo. Istnieje też konieczność spełnienia przez zatrudnionego wszystkich wymogów, którymi są obarczeni rozpoczynający pracę, a mianowicie zaliczeniem szkolenia bhp i przeprowadzeniem badań lekarskich.
Dlaczego zatem warto skorzystać z tego rodzaju umowy o pracę? Oprócz rozwiązania problemu ukazanego na początku artykułu, umowa o zastępstwo charakteryzuje się paroma korzyściami, którym warto się przyjrzeć. Przede wszystkim w porównaniu ze zwykłą umową o pracę na czas określony, mamy tutaj możliwość nieograniczonego ponawiania stosunku pracy, bez konieczności zmiany okresu trwania umowy na czas nieokreślony. Zgodnie z art. 251 § 3 Kodeksu pracy, po dwukrotnym zatrudnieniu pracownika na umowę o pracę na czas określony, trzecie wznowienie stosunku pracy (o ile przerwa w zatrudnieniu była krótsza niż miesiąc) będzie automatycznie potraktowane, jako zatrudnienie na czas nieokreślony. Trzeba jednocześnie zwrócić uwagę, że możliwość zawarcia umowy o zastępstwo jest dopuszczalne jedynie wtedy, gdy istnieją ku temu powody. Umowa z pracownikiem przestaje obowiązywać nie tylko wtedy, gdy czas jej trwania dobiegnie końca, ale również w przypadku powrotu zastępowanego pracownika do pracy bądź też w sytuacji jego zwolnienia. Siła tego ograniczenia jest tak duża, że nawet w przypadku zatrudnienia na podstawie tej umowy pracownicy w ciąży, nie pojawia się konieczność przedłużania stosunku pracy do dnia porodu.
Kolejnym udogodnieniem związanym z zatrudnieniem w oparciu o umowę o zastępstwo jest wyjątkowo krótki okres wypowiedzenia umowy, wynoszący zaledwie 3 dni. Niemniej przerwanie stosunku pracy jest wciąż rozpatrywane na warunkach umowy o pracę, z dopuszczeniem orzekania o winie. Samo zawarcie umowy o zastępstwo może zostać poprzedzone przyjęciem pracownika na okres próbny, określony w Kodeksie pracy.
Ocena opłacalności przyjęcia pracownika na umowę o zastępstwo jest w dużej części sprawą indywidualną. Jeżeli mamy przedsiębiorstwo, w którym stanowiska pracy nie wymagają zbyt dużych kwalifikacji, to powzięcie decyzji o tymczasowym zatrudnieniu pracownika wydaje się być korzystne, szczególnie biorąc pod uwagę mniej trwały charakter tego rodzaju zatrudnienia. Z drugiej strony właściciel firmy będzie miał spore trudności w znalezieniu pracownika na stanowisko pracy wymagające sporej specjalizacji i wysokich kwalifikacji. Możliwość zatrudnienia na okres próbny może być w takiej sytuacji niewystarczający.