Czy możliwe jest oszczędzenie 600 zł na zusach?

25 Wrz 2013

0010035306O-849x565Preferencyjne składki ZUS, jakie zobligowany jest uiszczać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przedsiębiorca, obejmują okres pełnych 24 miesięcy. To udogodnienie dotyczy przedsiębiorców, którzy m.in. w ostatnich 5 latach nie prowadzili działalności gospodarczej . Po tym czasie każdy właściciel firmy zobowiązany jest do przejścia na zwykły ZUS, co zaś stanowi znaczne obciążenia finansowe dla danego przedsiębiorcy. Istnieje możliwość przedłużenia okresu preferencyjnych stawek o jeden miesiąc, istotnym jednakże jest moment zarejestrowania firmy. Jeżeli przedsiębiorca zarejestruje działalność zamiast pierwszego dnia miesiąca, drugiego lub też kolejnego dnia zyska dodatkowy miesiąc, za który zapłaci preferencyjną składkę ZUS. Tym samym niższe składki ZUS będę płacone nie przez 24 miesiące, a 25 miesięcy. Nadal zamiast zapłacić ok. 765 zł uiści kwotę bliską 153 zł, zyskując tym samym 612 zł!

Dlatego też planując założenie firmy należy zwrócić uwagę na dzień jej zarejestrowania, aby móc skorzystać z dodatkowego miesiąca ulgowego ZUS. Istotne jest tutaj określenie “pełne” 24 miesiące. Jeśli bowiem rozpoczęło się działalność w innym dniu niż pierwszy dzień miesiąca, dany miesiąc nie zaliczymy do przewidzianych ustawą limitu 24 preferencyjnych miesięcy. Należy jednak przypomnieć, iż ulga odnosząca się do zastosowania preferencyjnych składek ZUS obejmuje tylko składki na ubezpieczenia społeczne, czyli emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe (ostatnia składka nie jest dla przedsiębiorców obowiązkowa). Ponadto składka na Fundusz Pracy nie jest opłacana. Tylko składka zdrowotna pozostaje na takiej samej wysokości jak w objęciu „zwykłym” ZUS.

Jest wiele różnych rozwiązań dla Przedsiębiorców, dzięki którym mogą oni znacznie oszczędzić na zobowiązaniach podatkowych czy zus, dlatego też Saving Tax proponuje wsparcie, dzięki któremu Przedsiębiorca może zoptymalizować koszty prowadzenia działalności gospodarczej.

Share